Kalendarz wpisów

« Wrzesień 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Usterka samochodu - postępowanie w przypadku awarii - holowanie i pomoc drogowa

Czego nie wiesz o holowaniu? Kiedy warto skorzystać z pomocy drogowej?

09 październik 2021 607

W tym wpisie przybliżymy Wam aspekt holowania samochodu z punktu widzenia prawa o ruchu drogowym. Odpowiemy na pytania, kiedy nie wolno holować auta, wskażemy także, kiedy zdecydowanie warto od razu wezwać pomoc drogową. Dzięki tej wiedzy możesz uniknąć na drodze wielu niekomfortowych sytuacji, które mogą Ci się przydarzyć w czasie podróży.

Nawet najlepszy samochód może się zepsuć. Nie powinieneś wtedy wpadać w panikę. Po zapewnieniu bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego postaraj się usunąć pojazd z jezdni, o ile jest to możliwe. I co wtedy?

Pamiętaj, że prawo o ruchu drogowym jest często nowelizowane, dlatego ostatecznie zawsze warto sprawdzić tekst źródłowy ustawy.

Holowanie wydaje się najtańszym rozwiązaniem

Prawo dopuszcza holowanie i z pewnością w wielu sytuacjach warto z niego skorzystać. Szczególnie, gdy ktoś z Twoich znajomych dysponuje sprawnym samochodem i chęcią pomocy Tobie.

Holowanie z pewnością można śmiało zastosować, kiedy mamy dwa sprawne samochody, dwóch sprawnych kierowców i hol. W takiej sytuacji jednak nie zachodzi potrzeba holowania. W przypadku usterek pojazdów, nie mówiąc o niesprawności kierowcy, sprawa się komplikuje. Dotyczy to szczególnie:

  • niesprawności hamulców,
  • unieruchomienia silnika,
  • niesprawności świateł.

W takich sytuacjach warto się zastanowić nad wezwaniem pomocy drogowej.

Kiedy nie można holować pojazdu?

Przede wszystkim - na autostradzie. Wyjątkiem jest wyłącznie sytuacja, gdy holuje pojazd do tego przeznaczony, wyłącznie do najbliższego wyjazdu lub MOP-u.

Nie wolno holować pojazdu, w którym jest niesprawny układ kierowniczy lub nie są w pełni sprawne hamulce (chyba, że holowanie odbywa się w sposób niewymagający ich użycia). Jeżeli holowanie odbywa się przy pomocy połączenia giętkiego, a sprawność hamulców wymaga pracy silnika, unieruchomienie silnika wyklucza możliwość holowania takiego pojazdu. Przy połączeniu sztywnym wystarczy sprawny jeden układ hamulcowy.

Ponadto nie wolno holować pojazdu, którym kieruje osoba nietrzeźwa, po użyciu alkoholu lub innej substancji o podobnym działaniu.

Jakie są inne ograniczenia dotyczące holowania?

Połączenie sztywne nie może przekraczać 3 m długości, zaś giętkie powinno mieć długość od 4 do 6 metrów. Połączenie powinno być oznakowane biało-czerwonymi pasami lub być oznaczone żółtą bądź czerwoną chorągiewką.

Z tyłu po lewej stronie pojazdu holowanego powinien znajdować się trójkąt ostrzegawczy. Alternatywnie przepisy mówią o żółtych sygnałach błyskowych, które pojazd holowany może wysyłać. Pamiętaj, że światła awaryjne nie spełniają kryteriów “żółtych sygnałów błyskowych”.

Przy niedostatecznej widoczności powinny być także włączone w pojeździe holowanym światła pozycyjne. Zaś pojazd holujący zawsze musi mieć włączone światła mijania.

W terenie zabudowanym nie możesz przekraczać 30 km/h, zaś poza terenem zabudowanym - 60 km/h.

Skorzystanie z pomocy drogowej często będzie bezpieczniejszym i tańszym rozwiązaniem

Jest szereg sytuacji, w których pomoc drogowa może rozwiązać Twoje problemy bez konieczności transportowania pojazdu. O jakich sytuacjach mówimy?

  • brak paliwa (pomoc drogowa może je dowieźć),
  • drobna usterka, która może być naprawiona na miejscu,
  • rozładowany akumulator,
  • utknięcie pojazdu w rowie, błocie itp.

Miej zapisany kontakt do pomocy drogowej

Usterka pojazdu na autostradzie nie jest najwygodniejszym momentem na zapoznawanie się z ofertą, cennikiem i innymi warunkami firm świadczących usługi pomocy drogowej. Co więcej, nie wszędzie jest dobry zasięg internetu, więc możliwe, że w ogóle nie uda Ci się tego zrobić.

Warto mieć w telefonie kontakt do pomocy drogowej działającej na terenie, po którym często się poruszasz. My mamy zapisany kontakt do pomocy drogowej Vincent z Wrocławia i możemy ich śmiało polecić. Poza ceną czy ofertą (np., czy dowożą paliwo, podejmują próbuję naprawy pojazdu na miejscu itp.) warto także upewnić się, na jakim terenie i w jakich godzinach dana pomoc drogowa działa. Być może któryś z Twoich znajomych świadczy takie usługi i nie musisz daleko szukać numeru?

Najważniejsze, abyś w stresującej sytuacji, jaką jest usterka samochodu, wiedział, co zrobić. Zaoszczędzisz sobie wiele stresu.

Oczywiście życzymy Ci, aby do takich sytuacji w ogóle nie dochodziło, a Twoje auto zawsze było sprawne.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

nauka jazdy Kłodzko
prawo jazdy Kłodzko
szkoła nauki jazdy Kłodzko

Please publish modules in offcanvas position.

Cookies menadżer