Kalendarz wpisów

« Czerwiec 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Prawo jazdy 2017

Prawo jazdy 2017

23 wrzesień 2016 2321

Prawo jazdy - nadchodzą zmiany

Od 1 stycznia 2017 r. zmienią się przepisy dotyczące prawa jazdy. Osoby, które odbiorą dokument prawa jazdy po 1 stycznia 2017 r. będą objęte nowelizacją przepisów. Co się zmieni?

Zmiany w prawie jazdy dla nowicjuszy

  • 1. Okres próbny przez 24 miesiące - przez ten czas świeżo upieczeni kierowcy będą się musieli bardziej pilnować i przez kilka miesięcy przestrzegać zaostrzonych przepisów. Przez pierwsze osiem miesięcy od odebrania prawa jazdy nie będą mogli jeździć z wyższą prędkością niż 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 80 km/h poza terenem zabudowanym. Z kolei na autostradach i drogach ekspresowych będzie ich obowiązywał limit prędkości 100 km/h. Jednak to nie wszystko. W całym okresie próbnym (przez 24 miesiące) kierowcy będą mogli popełnić co najwyżej dwa wykroczenia. A i tak, Starosta będzie mógł wydać decyzję o wydłużeniu okresu próbnego o kolejne dwa lata, w przypadku gdy kierowca w ciągu pierwszych 24 miesięcy od zdobycia uprawnień popełni dwa wykroczenia drogowe. Jeżeli w tym okresie popełni trzy wykroczenia drogowe lub przestępstwo drogowe, wtedy starosta cofnie uprawnienia do kierowania pojazdem.
  • 2. Jazda z zielonym listkiem - przez pierwsze 8 miesięcy.
  • 3. Dodatkowy kurs teoretyczny - obowiązkowe szkolenie, za które zapłacą młodzi kierowcy. Między 4 a 8 miesiącem od daty uzyskania uprawnień, każdy kierowca będzie musiał przejść 2 godzinny kurs teoretyczny (m.in. z zakresu problematyki wypadków drogowych) w WORD. Według nieoficjalnych informacji będzie on kosztował 100 zł.
  • 4. Dodatkowy kurs praktyczny - w tym samym okresie (między 4 a 8 miesiącem od daty odebrania prawa jazdy) kierowcy będą musieli przejść szkolenie praktyczne w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy (m.in. z zakresy wyprowadzania auta z poślizgu). Praktyczny kurs potrwa tylko godzinę i według spekulacji będzie kosztował 200 zł.
  • 5. Praca zawodowa - przez pierwsze osiem miesięcy po odebraniu prawa jazdy, kierowcy nie będą mogli pracować zawodowo jako kierowcy ani prowadzić działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem samochodu.

Zmiany w prawie jazdy dla doświadczonych kierowców

  • 1. Przekroczenie limitu 24 punktów karnych - pirat drogowy, który przekroczy liczbę dopuszczalnych punktów karnych zostanie skierowany na 28 godzinny kurs reedukacyjny. Będzie również zmuszony do uzyskania stosownego zaświadczenia od psychologa. Jeżeli wypełni dwa powyższe wymogi, nie straci uprawnień do kierowania pojazdami ale na 5 lat trafi pod kuratelę starosty. Jeżeli w ciągu tego okresu ponownie przekroczy dozwolony limit punktów karnych, uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną cofnięte i trzeba będzie ponownie zdać egzamin.
  • 2. Okres próbny dla doświadczonych - warto zdawać sobie sprawę, że okres próbny i wszelkie towarzyszące mu obostrzenia będę obowiązywały wszystkich kierowców, którzy po 1 stycznia 2017 r. odbiorą prawo jazdy. Również tych, którzy stracili uprawnienia, a prawo jazdy mieli wcześniej przez wiele lat.

No to sezon na zapisywanie się na łeb na szyję, uważam za otwarty".

Chcesz dowiedzieć się więcej?

nauka jazdy Kłodzko
prawo jazdy Kłodzko
szkoła nauki jazdy Kłodzko

Please publish modules in offcanvas position.