Kalendarz wpisów

« Czerwiec 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Punkty karne

Punkty karne

14 lipiec 2016 1250

Zmniejszone limity punktów karnych

Nieuchronnie zbliża się koniec roku, więc tradycyjnie rozpoczyna się straszenie zmianami w przepisach ruchu drogowego. Jak pokazują nasze doświadczenia nic takiego się nie dzieje, a ma na celu wzmożenie ruchu w szkołach nauki jazdy. Nawet jeśli zapowiadane zmiany wejdą w życie, to uwierzcie, będą korzystne dla każdego nowego kierowcy. Może szarpną trochę po kieszeni, ale pomogą przetrwać pierwsze, najtrudniejsze miesiące i lata za kierownicą.

Nie dajmy się zwariować masową histerią i zapisywaniem się na prawo jazdy gdzie popadnie i gdzie są wolne miejsca. Niech wszystkie potencjalne zmiany w przepisach nie przysłaniają nam zdrowego rozsądku. Wybierając szkołę nauki jazdy nie kierujcie się tym, że są tam wolne miejsca, a raczej zdobytymi opiniami na jej temat (znajomi lub nawet Starostwo Powiatowe).

Do rzeczy jednak. Dziś skupimy się na projekcie zmiany liczby punktów karnych dla nowych kierowców.

Obecny stan prawny

Aktualnie kierowcy posiadający prawo jazdy krócej niż rok mogą w ciągu 12 miesięcy uzbierać najwyżej 20 punktów – po przekroczeniu dopuszczalnego limitu bezwzględnie tracą uprawnienia. Z kolei kierowcy z dłuższym stażem za kółkiem (posiadający prawo jazdy powyżej roku) mogą zgromadzić maksymalnie 24 punkty karne. Ci którzy przekroczą wspomniany limit zostają skierowani na egzamin sprawdzający kwalifikacje. W praktyce wygląda on tak samo, jak ponowny egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy. Doświadczeni kierowcy mają jednak dodatkowe koło ratunkowe, w postaci kursu redukującego punkty karne (organizowane przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego). Dzięki niemu można zredukować raz na pół roku, swój dorobek o 6 punktów. Podczas 6-godzinnego szkolenia kursanci muszą wysłuchać wykładu psychologa i policjanta oraz obejrzeć drastyczne zdjęcia z wypadków samochodowych. Kursy zwykle odbywają się 2 razy w miesiącu i kosztują 300-350 zł. Z dobrowolnego kursu można będzie skorzystać tylko do końca tego roku.

Zapowiadany stan prawny

Od stycznia przyszłego roku, limity punktowe zostaną na tym samym poziomie. Znikną za to kursy reedukacyjne w takiej formie jak dotychczas. Kierowcy z dużym stażem, po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych, nie stracą uprawnień ale będą odsyłani na dłuższe szkolenie. Jeśli nie zaliczą go w ciągu miesiąca, stracą prawo jazdy. Nieznane są szczegóły, ale prawdopodobnie kurs reedukacyjny ma trwać ok. 4-dni, spekuluje się też, że będzie on kosztował ok. 500 zł. Jeśli jednak w ciągu pięciu lat, od zakończenia kursu, kierowca znów przekroczy 24 punkty, będzie musiał podejść ponownie do egzaminu na prawo jazdy.

Czy wobec takich zmian warto zapisywać się "na łeb na szyję" na kurs prawa jazdy i jeździć po nocach, aby tylko zdążyć? Na to pytanie należy odpowiedzieć sobie samemu.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

nauka jazdy Kłodzko
prawo jazdy Kłodzko
szkoła nauki jazdy Kłodzko

Please publish modules in offcanvas position.